Kaip atrodo konkūrinio žirgo savaitė?

Mūsų ilgai brandinta mintis pagaliau išvydo dienos šviesą ir pristatome mūsų pirmąjį blog’o įrašą!

Pirmasis įrašas bus apie sportinio (konkūrinio) žirgo savaitę. Šia tema nusprendėme pakalbinti Justę ir Rytę, kurios nors ir ganėtinai jaunos raitelės, jau ne vienus metus varžosi su stipriausiais Lietuvos raiteliais. O jei atvirai, drįsčiau teigti, kad ne tik su jais varžosi, o ir yra tarp tų geriausiųjų! 

Nedarysime įlgų įžangų, todėl eikime tiesiai prie pokalbio. Tikiuosi informacija bus jums įdomi ir naudinga. Malonaus skaitymo!

Papasakokite, kiek šiuo metu turite žirgų? Kiek kiekvienam iš jų metų? Koks paruošimo lygis (kiek šoka varžybose ir pan) ?

Šiuo metu turime 3 žirgus. Need for Speed 11 metų, Uzo de Landetta  8 metai, Altas 6 metai.
Visi žirgai skirtingo paruošimo lygio, Speedas turi daugiausiai patirties, daugiausiai iš visų matęs varžybų (Speedas su Rytė 2018 metais šoko Europos čempionate),  šoka 140-145 cm maršrutus.

Uzo nusipirkome daugiau nei prieš pusė metų, šoka dabar 130-135 cm maršrutus, tačiau jai reikia daugiau laiko, kad priprastų ir įdėti daug darbo. Šis sezonas Uzo buvo pirmas varžybinis sezonas jos karjeroje.  

Altas yra mūsų treniruojamos mergaitės žirgas, nors jaunas, bet yra puikus mokytojas, išmokė Laurą joti nuo visiško nulio. Dabar Altas šoka 110-115 cm. Altas nėra tiek stiprus sportininkas, kiek kiti mūsų žirgai, bet yra stabilus ir malonus joti. Taip pat Altas turi neblogą judesį, todėl manome, kad jį būtų įmanoma ruošti ir išjodinėjimui.

Kaip atrodo Alto savaitė?

Pirmadienis: šokimo diena su Laura
Antradienis: vaikymo diena, savaitės eigoje nusprendžiam su kuo vaikyti, kaip vaikyti, su šambonu, su virvėmis ar su šoniniais parišimais. Taip pat atsižvelgiam prieš tai kaip sekėsi su raiteliu dirbti. Vaikome apie 20min.

Trečiadienis: šokimo diena su Juste, kad įgautų daugiau patirties su stipresniu raiteliu, šokam aukščiau nei su Laura, kadangi jaunas žirgas, reikia dirbti ir mokyti, negalim duoti joti tik vaikui, nes kol kas Laura nėra tokia stipri.

Ketvirtadienis:  nuo pat pradžių kiek turime Altą ketvirtadienį paliekam visiškai laisvą, kad jo neperspausti. Tai dažniausiai būna levados, vedžiojimas, išvedame paganyti, tiesiog leidžiame jam morališkai pailsėti.

Penktadienis: jojimo diena, dažniausiai joja Laura, kartais primėtome kartelių, kad keltų žirgas nugarą, o ir mergaitei naudinga, nes mokosi matyti distanciją, atstumą iki kliūties, bet dažnai būna ir tiesiog jojimo diena.

Šeštadienis: dažniausiai rimtesnė/ilgesnė vaikymo diena, dirbame ant perėjimų riščia/zovada.

Sekmadienis: dažniausiai joja Justė, dirba ant perėjimų, voltų, skersavimų, darome petį vidun. Žodžiu visapusiškai stipriname žirgą ir mokiname.

Kaip atrodo Uzo savaitė?

Uzo yra mūsų specifiškiausias žirgas, yra labai karšta ir super jautri, ją labai lengva sunervinti, tada jį įsitempia ir dirbti būna labai sunku, todėl jos darbas iš esmės atrodo kitaip nei mūsų kitų žirgų.

Pirmadienis:  Šokimo diena su Justė, daug dirbame su kavaletėmis, kartelėmis, nes kai ją atsivežėme niekada ant to nebuvo dirbta ir būdavo, kad šokdavo nuo kartelės, nesuprasdavo, kad ją reikia peržengti ir tada šokti, todėl ilgą laiką dirbome ties tuo ir ramiu šokimu.

Antradienis:  vaikymo diena, dažniausiai vaikome ją su šambonu, jis jai labiausiai tinka, vaikom 20 min ritminga riščia nieko per daug nereikalaujant.

Trečiadienis: Šokimo diena.

Ketvirtadienis: vaikymo diena, mūsų žirgams vaikymo dienos gaunasi kaip ir laisvesnės, todėl per jas stengiamės jų neperspausti, leisti pailsėti. Pakeičiame parišimus į kitokius (virvės, šoniniai), kad neužsiciklint ant tu pačių raumenų grupių darbo. Vaikom taip pat apie 20min.

Penktadienis:  Joja Justė, pagrindinis jojimo tikslas, kad kumelė atsipalaiduotų, paprasti pratimai, voltai, perėjimai ir pan.

Šeštadienis:  anksčiau šeštadieniais ir sekmadieniais jodavom, tačiau pastebėjom, kadangi jį yra gan karšta kumelė, ji perkaista, pavargsta nuo žmogaus, o tas turi didelės įtakos šokime, negali susikaupti. Todėl nusprendėm, kad savaitgaliais vieną dieną paliekam stipresniam vaikymui, apie 40min. Pastebėjom, kad jai tas labai padeda ir vaikymas jai nekelia tiek daug streso, padeda labiau atsipalaiduoti.

Sekmadienis:  Kadangi pirmadienį šokimas, sekmadieniais dažniausiai jojam, panašiai kaip ir penktadieniais.

Kaip atrodo Speedo savaitė?

Pirmadienis: šokimo diena.

Antradienis: vaikymas apie 20min, jam niekada nededame šambono, nes jis sukelia spaudimą pakaušyje, būtent toje dalyje, kur Speedui per operacija buvo išimta kaulo dalis. Todėl dažniausiai vaikom su virvėmis.  

Trečiadienis: šokimas.

Ketvirtadienis: vėl vaikymas apie 20 min.

Penktadienis/Šeštadienis/Sekmadienis: dažniausiai šitomis dienomis jojame, tačiau žiūrime pagal situaciją ir kaip Speedas jaučiasi, kartais tiesiog išjojame į laukus pažingsniuot. Speedas yra vyresnis žirgas ir turi labai daug patirties, todėl kažko labai naujo nebemokom, stengiamės, kad jam aikštėje nenusibostų. Svarbiausias tikslas palaikyti geroje formoje.

Kaip ta darbo savaitė keičiasi prieš varžybas?

Iš esmės prieš ir po varžybų darbas gan stipriai skiriasi. Aišku, dar priklauso nuo varžybų, bet dažniausiai prieš varžybas paliekame tik vieną šokimo dieną – pirmadienį. Antradienį pavaikome, bet dažniausiai stengiamės padaryti lengvą dieną, išvedame į levada arba ganome. Trečiadienį pajojame, o ketvirtadienį jau dažniausiai važiuojame į varžybas.

Pagal ką dėliojate grafiką? Pagal žirgo savijauta, tikslus?

Tokį grafiką turime jau gana seniai, tiksliai nepsakysime kiek laiko, tačiau tikrai ne vieni metai. Toks grafikas mums ir mūsų žirgams labai tinka. Mums pačioms yra lengviau dirbti, kai žinome grafiką savaitei į priekį. Savo žirgus labai stebime, kaip jie jaučiasi, kokia jų sveikata ir psichinė būsena, jei matome, kad galbūt ne viskas gerai, nebijome praleisti ir šokimo dienos, jojimus pakeisti vaikymais ar vaikymus pakeisti laisvadieniais levadose. Taip pat nežiūrint į iškeltus varžybinius tikslus, mums labai svarbu neperspausti žirgo.

Kaip pasikeičia darbas, jei matote, kad žirgui trūksta ištvermės?

Mūsų patikrintas būdas trūkstant išvermės yra dažniau išjoti į laukus, riščiuoti nuokalnėm ir įkalnėm. Bet jei atvirai, jau senokai neturėjome šios problemos. Galbūt dėl to, kad esame susideliojusios grafiką savo žirgams ir jie pastoviai gauna darbo jų neperspaudžiant. Svarbu neforsuoti žirgo ir ištvermė su tinkamu darbu savaime ateis.

Ką darote, jei matote, kad žirgas psichologiškai pavargęs ? Kai matote, kad nebėra motyvacijos?

Šis klausimas mums labai patiko, nes mūsų Speedas yra iš tų žirgų, kuriam gan greitai nusibosta dirbti tą patį darbą ilgesnį laiką. Todėl manome, jei raitelis mato, kad žirgas neturi noro ir motyvacijos, tai nespausti jo, neversti per prievartą, nebijoti duoti poilsio, pamėginti pakeisti rutiną. Vietoje jojimo aikštėje išjoti į laukus arba nebijoti praleisti kelis šokimus. Svarbu užmotyvuoti žirgą, nes jei jam nusibosta ir jis į tas kliūtis nebenori žiūrėti, labai sunku tikėtis kažkokio gero rezultato.

Tai tikriausiai pats pagrindinis patarimas būtų: įvairinti žirgo kasdienybę, leisti jam psichologiškai pailsėti, ką stengiamės daryti ir mes.

Ką patartumėt raiteliams, kurie norėtų sudaryti darbo planą žirgui, bet nežino nuo ko pradėti?

Tai pirmas žingsnis turėtų būti – įsivertinti savo tikslus, ko siekiate su tam tikru žirgu, nes nuo to labai daug priklauso. Tada reiktų įvertinti savo žirgą, ko jam reikia ir ko jam trūksta. Galbūt jam reiktų auginti raumenis? Ar jam reiktų tiesiog palaikyti fizinę formą? O galbūt jis jaunas ir jam reikia išmokti daug naujų dalykų?
Nepamirškit įsivertinti ne tik žirgo fizinę formą, bet ir psichologinę, kaip jis reaguoja į darbą. Įvertinus viską reiktų deliotis kaip dirbti toliau. Kiek dienų reiktų vaikyti, kiek joti. Nebijokite klysti ir bandyti, kad atrasti, kas jūsų žirgui tinka labiausiai (neperspaudžant). Taip kaip mes atradome, kad musu Uzo labiau patinka daugiau dienų dirbti ant kordo nei po raiteliu, nes jojant jį per daug susikausto ir įsitempia, o nuo to rezultato nebus.

Taip pat nepamirškite prašyti trenerio pagalbos!

Didelis dėkui merginoms už pasidalinimą savo žirgų kasdienybę.

O mes jau ruošiame antrąjį įrašą, su dar viena raitele!